Naše seznamka je pro všechny věkové kategorie. Pokud se domníváte, že jste pro seznámení staří, rychle vás přesvědčíme o opaku. Naše seznamka je pro každého, je jedno jestli vám je 17 nebo 71 let, u nás má šanci na nové seznámení každý.

Právě přihlášení
Zde se zobrazují online uživatelé.

Valentýna můžete slavit i s přáteli

Valentýna můžete slavit i s přáteli

(01.02.2021)

Svátek svatého Valentýna, dnes známý jako Valentýn, je s největší pravděpodobností odvozen od svátku Lupercalia. Ten se slavil již ve starověkém Římě. V předvečer tohoto významného dne byly do takzvané „urny lásky“ ( seznamka po starořímsku ) vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal z urny lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho vyvolenou láskou po celý následující rok.

Jiná legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce velkého Říma, prý zakazoval svým vojákům, aby se ženili anebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých žen a dětí odmítali by chodit do boje. Kněz Valentýn vzdoroval vládci a mladé páry tajně oddával. Za svoji službu byl zatčen a později popraven. Poprava se konala právě 14. Února, proto je tento den od té doby věnován všem zamilovaným. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl jeden romantický svátek, který připadá na čtrnáctý únorový den.

Tradice svátku sv. Valentýna byla obnovena ve Spojených státech počátkem dvacátého století. Walter Scott, známý výrobce vánočních přáníček, se tehdy ocitl na prahu bankrotu. Jako řešení vymyslel obnovu tradice sv. Valentýna, který se od roku 1907 slaví v USA. Jeho společnost do dvou let ztrojnásobila své zisky. Pokusů o zavedení tradice, při které by mohl Walter Scott prodávat svá přáníčka, však bylo více. Nikoli všechny ale byly tak úspěšné jako tento. Například Den velké tmy jako oslava všech slepců se velké přízni netěšil. Psal se tehdy rok 1902 a lidé neměli pro handicapované jedince pochopení, a tak byl po dvou marných pokusech nakonec nadobro zrušen.

Svátek svatého Valentýna se v anglosaských zemích slaví již tradičně 14. února jako svátek lásky a přátelství. V tento den se posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s plné srdíček a nápisů s milostnou tématikou, jako symboly lásky. V poslední době se tento svátek šíří i v kontinentální Evropě, do určité míry z komerčních důvodů.

Stává se pravidlem, že se Valentýnské dárky nedávají pouze mezi milenci, ale také mezi přáteli, kamarády a kamarádkami.